Fazolky mungo se řadí k lépe stravitelným luštěninám. Druhově připomínají zelený hrášek, a ačkoli se jejich název pojí s fazolemi, jejichž plody jsou v syrovém stavu jedovaté, právě mungo nebo adzuki lze jíst i bez tepelné úpravy.
Klíčky můžete jíst i syrové
Nejčastěji se mezi strávníky využívají naklíčené, kdy se uvnitř semen rozbíhá proces aktivace všech látek potřebných k tvorbě nové rostlinky. Klíčky obsahují značné množství vitamínů, složité sacharidy se štěpí na jednodušší formu, stejně tak bílkoviny se rozkládají na lépe využitelné aminokyseliny.
Výhodou klíčků je jejich specifická pikantní a sladká chuť, zřejmě i to bylo důvodem, proč se právě klíčení mungo Naklíčeno uchytilo v obchodních řetězcích, a rostl zájem o tyto plody i v prodejnách zdravé výživy. Nejsme však závislí na obchodech, kde neznáme přesný způsob klíčení, ani dobu, po kterou klíčící proces probíhal a čas strávený v chladicím regálu obchodu. Jestliže si klíčky připravíme doma, máme po ruce vždy čerstvé rostlinky, které můžeme průběžně přidávat do salátů, k pomazánkám, nebo si na nich pochutnávat jen tak, samostatně. Obsahují tolik potřebný vitamín C, vitamíny B a K, minerály hořčík, vápník, železo, zinek, měď, selen, draslík, fosfor a další prvky.
Před vařením namáčet
Někteří lidé si stěžují, že je luštěniny nadýmají, a že jsou obtížně stravitelné. Jak to tedy doopravdy je? Veškeré luštěniny (hrách, fazole, čočka, cizrna) obsahují antinutriční látky, které plody v přírodě chrání před přímou konzumací zvířaty, aby ze semen mohla vzejít nová rostlinka. Antinutrienty se odstraní z větší části namáčením (alespoň na 12 hodin, kdy v nich započne klíčící proces), sléváním vody a vařením v čerstvé vodě, nejlépe v tlakovém hrnci. Vařit bychom je měli s bylinkami (saturejkou, majoránkou, bazalkou) a s mořskou řasou, tím se stravitelnost zvýší na maximum.