Tělo cukr potřebuje, ale jen ten zdravý. Představte si hromadu zhruba čtyřicet kilogramů bílého, sladkého prášku. Ano, tím je myšlen právě onen nezdravý cukr. Takové množství během dvanácti měsíců dokáže sníst jeden jediný člověk. V počátečním stádiu, tedy v přírodní podobě, cukr obsahuje vitamíny a minerály, ale ty bohužel během jeho zpracování nenávratně mizí. Jeho spotřebu bychom měli už jen díky svému zdraví, výrazně eliminovat .
Navíc cukr způsobuje i přibývání na váze. Energii sice dodat umí, ale v tomto směru jej lze plnohodnotně nahradit i jinými vhodnými výživnými látkami. Bohužel se dá cukr nazvat i drogou, neboť závislost na něm se dá přirovnat k závislosti na cigaretách, alkoholu nebo hraní na výherních automatech. Jeho nadměrné užívání je také častým spouštěčem nemoci dnešní doby, a tou je cukrovka, kterou trpí dnes už i malé děti. I dnešní mladá generace je na cukr zvyklá a špatné návyky z dětství je zřejmě budou doprovázet až do zralého věku.
Náhražky stejně tak dobré jako cukr samotný
Jedním z důvodů, proč bílý cukr máme ve svých domácnostech, je to, že je prostě levný a snadno dostupný. Milovníci sladkostí ale nemusí zoufat, svůj život si osladit mohou, a to zdravě. Velký omyl většiny lidí je, že postačí, když např. cukr v kávě nahradí umělým sladidlem, efekt to bude mít ale podobný, umělá sladidla pro náš organismus také nejsou tím nejlepším. Klasický cukr lze nahradit kvalitním třtinovým cukrem, stévií či melasou. Sladit můžeme také medem. Kdo se rád napije něčeho sladkého, může sáhnout po javorovém sirupu. Výborné limonády se také dají připravit z ovoce jak čerstvého, tak mraženého nebo sušeného, ovoce samo o sobě určitou část cukru obsahuje.
Věřte tomu, že žádných zásadních změn se bát nemusíte, rychle si na ně zvyknete a ocení to hlavně vaše tělo.