Pokud má člověk pověstné štěstí v neštěstí, dočká se v případě významnějšího zpoždění svého letu alespoň docela zajímavé finanční kompenzace. Aby tomu tak ale bylo, je třeba, aby bylo splněno následující.
- Musí se jednat o leteckou společnost sídlící v Evropské unii, Norsku, Švýcarsku nebo na Islandu,
- nebo musí jít o let provozovaný v rámci tohoto prostoru
- nebo musí alespoň mířit z tohoto prostoru někam pryč.
Dále je pro získání odškodnění nezbytné:
- aby byl takový let zpožděn alespoň o pevně stanovenou dobu
- a aby za ono zpoždění nesla vinu letecká společnost sama.
V takových situacích má cestující právo na finanční kompenzaci, jež může dosáhnout až šesti set eur, to podle délky zpoždění a vzdálenosti mezi počáteční a cílovou destinací.
Ovšem na takové odškodnění není nárok v případech, kdy za ně nemohou letecké společnosti, ale okolnosti, jež dopravci nemohou ovlivnit. Tedy:
- špatné počasí
- přírodní katastrofa
- bezpečnostní situace
- omezení letového provozu
- nebo stávka zaměstnanců třetí strany
Nárok na odškodnění tedy v přesně daných situacích existuje. Ovšem je nasnadě, že se aeroliniím moc nechce platit a v některých případech se tak vymlouvají na příčiny, jež nemohly ovlivnit, nebo jednoduše nekomunikují. A v takových případech cestujícímu nezbývá, než se domáhat kompenzace za zpoždění letu třeba i soudní cestou.
Což je logicky pro leckoho nepříjemné. Protože soudy se vlečou, žádají si dodávání důkazů, poplatky a kdo ví, co všechno ještě, a výsledek je vždy nejistý. Což je důvodem pro to, že to nakonec nejednou člověk vzdá a peníze oželí.
Což ale dělat rozhodně nemusí. Protože už jsou tu i právníci, kteří se na tuto problematiku specializují a kteří člověku onu kompenzaci klidně i vysoudí. A to navíc za provizi, kterou si vezmou pouze v případě úspěchu, takže na tom poškozený pasažér nemůže tratit.
A to je skvělé, nemyslíte?