1. Styl běhu
To, jakou botu potřebujete, bude z velké části ovlivněno vaším stylem došlapu. Základní typy došlapu jsou tři, supinace, neutrální a pronace. Supinace znamená, že nejvíce došlapujete na vnější stranu nohy, neutrální došlap je došlap na střed chodidla a pronace znamená, že dopadáte na vnitřní stranu chodidla. Styl dopadu si nechte zjistit ve specializované prodejně, a podle toho vybírejte botu. Supinátoří budou hledat botu s polstrováním na vnějšku, neutrálním bude vyhovovat rovnoměrný a pronačním běžcům bude sedět polstrování vevnitř. Kromě toho byste měli vědět, jestli budete nejvíce běhat na asfaltu nebo v lese, a podle toho vyberte vzorek. Boty do lesa jsou těžší, ale lépe přiléhají, silničky jsou lehčí s plochou podrážkou. Sehnat se dají i městské boty, které umí jak na asfalt tak lehčí terén.
2. Cena
Nejdražší bota automaticky neznamená tu nejlepší. Nicméně, do boty byste přece jen měli investovat. Strávíte v nich koneckonců poměrně dost času, a nekvalitní bota vám sport začne brzy znepříjemňovat. Kvalitní boty se pohybují mezi dvěma a třemi tisíci. Ano, je to pro začátek poměrně dost peněz, ale pořád je to méně než kolik by vás stálo léčení vymknutého kotníku nebo natržených svalů. Pokud chcete ušetřit, zkuste se poohlédnout ve slevách po starších kolekcích, někdy je tam možné sehnat kvalitní kousky za velmi dobré ceny.
3. Bosé boty
Speciálním případem běžeckých bot jsou v poslední době velmi oblíbené bosé boty. Jde o boty s minimálním polstrováním, jejichž cílem je maximální kontakt nohy s povrchem. Díky tomu není noha spoutaná, a přirozeně reaguje na změny terénu. Pokud se rozhodnete přejít od klasických bot na bosé boty, je asi nejlepší zvykat na ně nohu postupně. Když si tedy bosoboty přinesete domů, ze začátku byste v nich měli běhat kratší úseky a střídat je s úseky v tradičních botách, a postupně úseky v minimalistických botách navyšovat.